Stropy prefabrykowane wykonywane są z gotowych elementów wyprodukowanych w wytwórniach prefabrykatów. Obecnie najbardziej popularne są stropy w postaci płyt kanałowych (nazywanych też żerańskimi). To popularny niegdyś rodzaj stropu, który ma dziś także wersję strunobetonową. Z względu na niewielki koszt, szybkość montażu, ograniczenie robót dodatkowych w postaci konieczności wykonania podpór montażowych, szalunków czy wylewania betonu zyskują one obecnie coraz więcej zwolenników.
Należy wiedzieć że taki strop jest dość prosty w montażu. Układany jest na ścianach przy użyciu dźwigu i po tym w zasadzie jest gotowy do użytkowania. Pozostaje jeszcze wykonać zbrojenie wieńców i, jeśli to niezbędne, zalanie zamków lub wpustów występujących między płytami. Montaż następuje według planu montażowego przygotowywanego przeważnie przez firmę, która jest producentem stropu. Przestrzenie pomiędzy płytami zbrojone są prętami i zalewane betonem. Robót polegających na dodatkowym betonowaniu jednak jest niewiele. Mieszankę betonową możemy więc przygotować sami na budowie. Tego rodzaju stropy mają zastosowanie głównie w budynkach o prostych rzutach.
Należy pamiętać o tym, że płyt stropowych nie można montować wspornikowo (oprócz stropów z betonu komórkowego, które mogą być wysunięte poza obrys budynku maksymalnie 150 cm).
Znów jeśli występują otwory w stropie o wymiarach większych niż 25 x 25 cm, wówczas należy stosować tzw. wymiany stalowe (nazywane wieszakami) lub ramy H – jeśli otwory mają większe wymiary. To dodatkowo zwiększa koszt stropu, bowiem wieszaki powinny być zabezpieczone antykorozyjnie i w niektórych przypadkach ocynkowane.
Dodatkowa uwaga – prefabrykowane płyty stropowe montuje się niezwykle szybko, ale trzeba zaplanować ich transport, dojazd dźwigu i zorganizować ekipę montażową.