Tak w zasadzie z betonu możemy zbudować cały dom jednorodzinny. Jednak przeważnie wykonuje się z niego jedynie takie oto elementy nośne:
1). Nadproża – są to belki znajdujące się w ścianach nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Wprawdzie obecnie na rynku dostępne są gotowe elementy nadprożowe, jednak nadal sięga się po beton. Pozwala on uzyskiwać na przykład dłuższe elementy i o większych przekrojach.
2). Fundamenty – należy wiedzieć, że beton służy do wykonania ław i stóp fundamentowych. Monolityczne ściany fundamentowe oraz piwniczne budowane są z reguły w przypadku niesprzyjających warunków gruntowych. Beton jest niezbędny również do wykonania płyty fundamentowej, z chudego betonu (klasy C8/10) zaś robi się podbudówkę pod podłogę na gruncie.
3). Stropy – z betonu wykonuje się przeważnie stropy monolityczne. Częściowo potrzebny jest również do budowy stropów gęstożebrowych oraz typu filigran – do stworzenia nadlewki (warstwy nadbetonu) na wcześniej rozmieszczonych belkach, pustakach lub płytach. W przypadku stropów gęstożebrowych nadlewka ma grubość około 4 cm, a przy zastosowaniu płyt filigran – do 10 cm.
4). Wieńce – są to żelbetowe opaski spinające ściany nośne – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wieńce robi się też na wysokich ścianach fundamentowych i piwnicznych oraz na ścianach szczytowych i kolankowych. Betonuje się je razem ze stropem.
5). Ściany – należy wiedzieć, że w domach jednorodzinnych ściany nośne robi się w całości z betonu niezwykle rzadko.
6). Schody – podobnie jak wieniec, betonuje się je przeważnie przy okazji układania betonu na stropie. Warto dodać, że z betonu z reguły powstają także schody zewnętrzne.