Należy wiedzieć, że produkty cementowe oznaczana są literą C. Mają one postać proszku do rozrobienia z wodą. Spoiwo w nich to cement i żywica, do których dodane są piasek, odpieniacze i modyfikatory uszlachetniające. Trzeba wiedzieć, że w klejach pierwszorzędnym dodatkiem są żywice redyspergowalne wzmacniające siłę wiązania cementu. Dodatki reologiczne (metylocelulozy) służą do utrzymania wilgoci w zaprawie. Możemy wyróżnić takie oto zaprawy cementowe:
Zaprawy cementowe klasy 1
– zawierają 20-25% cementu i 0,5% metylocelulozy. Są przeznaczone do nasiąkliwych płytek na niewymagające podłoża. Niektóre płytki z kamienia naturalnego też są chłonne, ale tu należy zwrócić uwagę na ryzyko ich przebarwień. Czasami zaprawa klasy C1 nadaje się do mocowania gresu, ale już nie do szkła, które jest bardzo wrażliwe na naprężenia. Taka informacja jest zapisana na opakowaniu i w karcie wyrobu przez producenta.
Zaprawy cementowe klasy 2
– zawierają 30-35% cementu i 1-3% modyfikatorów oraz polepszaczy. Służą do mocowania płytek o niskiej nasiąkliwości – gresu i szkła. Kleje klasy C2 uznaje się za uniwersalne, ponieważ mają najszersze zastosowanie i dają pewność, że płytki będą się dobrze trzymać.
Zaprawy cementowe klasy S1 i S2
– są to kleje odkształcalne, nazywane elastycznymi. Klej klasy S1 jest normalnie odkształcalny, S2 – wysoko odkształcalny. Ten drugi przeznaczony jest do układania płytek na podkładach z ogrzewaniem podłogowym oraz tarasach i balkonach.